Cmp Group Ltd Boat Fender 8"X20" (Wsl) De51201F
(0 review)
8 sold in last 24h
Product code: MDDE51201F
UPC: 776113512012
Condition: New
If you want to protect your boat from hitting docks or other boats, invest in high-quality fenders. White 8" x 20" HTM Boat Fenders DE51201F. HTM (hole-through-m…
Adding to cart… The item has been added
Ask An Expert
If you want to protect your boat from hitting docks or other boats, invest in high-quality fenders. White 8" x 20" HTM Boat Fenders DE51201F. HTM (hole-through-middle) boat fenders give excellent protection in many situations. The high-quality fender incorporates vertical ribs for increased protection, strengthened tube ends to prevent lines from pulling through, and extra wall thickness to withstand punctures and rips.
Key Features:
  • UV-Resistance
  • Even wall thickness for optimal durability and strength
  • Integrated ribs for durability and abrasion resistance
  • Designed for moderate usage in permanent covered and unprotected moorings.
  • Made of durable soft vinyl
  • Vertical Ribs Non-Abrasive
  • Hang vertically or horizontally
  • 4-7 Foot Lengths of 3/8-Inch Triple-Strand, Double-Braided Nylon Fender Lines
  • One-Volume Inflation Pump with Sports Needle
Specifications:
  • Brand: CMP
  • SKU: DE51201F
  • UPC: 776113512012
  • Weight: 28.00 LBS
  • Manufacturer Part Number (MPN): DE51201F
  • Boat Size: 20' to 30'
  • Circumference: 26.7"
  • Color: White
  • Diameter: 8"
  • Length: 20"