Cmp Group Ltd Fndr Rib Te 5.5X20 Wh Dockside De79202F
(0 review)
8 sold in last 24h
Product code: MDDE79202F
UPC: 776113103319
Condition: New
Adding to cart… The item has been added
Ask An Expert
Key Features:
  • Made from the highest grade marine vinyl
  • Excellent cushioning, strength, and a high-gloss surface
  • Tested for years in maritime areas worldwide.
  • The fenders are resistant to mildew, gasoline, oil, saltwater, and bacteria.
  • Easy to use air pressure release valve
  • Have UV inhibitors and fungicides built-in.
  • Uses the finest materials and craftsmanship
  • Manufacturing guarantees smooth construction
  • Recommended for vessels 15 to 20 feet long
Specifications:
  • Brand: CMP
  • SKU: DE79202F
  • Weight: 18.00 LBS
  • Manufacturer Part Number (MPN): DE79202F
  • Boat Size: 15' to 20'
  • Color: Royal Blue
  • Diameter: 5.5"
  • Eye Diameter: 0.625"
  • Length: 20"