Newmar 115-12-35CD Pwr Supply 115/230VAC To 12VDC @35A Cont
(0 review)
8 sold in last 24h
Product code: NEW1151235CD
UPC: 12302329895
Condition: New
Heavy Duty Series Designed for powering 12 and 24 VDC communication/navigation equipment aboard commercial vessels where reliability is the primary consideratio…
Adding to cart… The item has been added
Ask An Expert
Heavy Duty Series
  • Designed for powering 12 and 24 VDC communication/navigation equipment aboard commercial vessels where reliability is the primary consideration.
  • Input voltage 115 or 230 VAC selected by slide switch on the front panel.
  • Excellent Regulation and Ripple Spec: Output voltage maintained within 1% under all line and load conditions within rating; Ripple is less than 40 mV P-P. (12 volt) or 70 mV P-P (24-volt)
  • Thermally activated cooling fan on "CD" units.
Specifications
12 Volt Output
115-12-8 Input 115/230 VAC Output 8 amp intermittent 5 amps continuous Dimensions 6.0" h x 4.6" w x 8.5" d wieght 10lbs
115-12-20A Input 115/230 VAC Output 20 amp intermittent 8 amps continuous Dimensions 5.7" h x 4.8" w x 16.3" d  weight 20lbs
115-12-35CD Input 115/230 VAC Output 35 amp intermittent 35 amps continuous Dimensions 6.5" h x 9.5" w x 14.0" d  Weight 32lbs
24-Volt Output
115-24-10 Input 115/230 VAC Output 10 amp intermittent 4 amps continuous Dimensions 5.7" h x 4.8" w x 16.3" d  weight 20lbs
115-24-18CD Input 115/230 VAC Output 18 amp intermittent 18 amps continuous Dimensions 6.5" h x 9.5" w x 14.0" d  Weight 32lb
115-24-35CD Input 115/230 VAC Output 35 amp intermittent 35 amps continuous Dimensions 6.5" h x 13.0" w x 18.75" d  Weight 60lbs
Output Voltage
12 V Models:
13.6 VDC (Internally adjustable 12.6-14.5 VDC)
Ripple: 40mV P-P ( @ 110-125 / 220-250 VAC input)
24 V Models:
24.5 VDC (Internally adjustable 21-27.5 VDC)
Ripple: 70mV P-P ( @ 110-125 / 220-250 VAC input)
Regulation All Models: 1% Line and Load (@ 110-125 / 220-250 VAC input)
Input Range
105-125/210-250 VAC (selectable), 50-60 Hz
Derate to 50% output below 110 and 220 VAC
Operating Temperature
0-50°C, Derate Linearly From 100% @ 40°C
To 50% @ 50°C Thermal shutdown @ 85°C Case temperature
Duty Cycle
Intermittent: 20 minutes max on time, 20% duty
Continuous: 24 Hours/Day 100% Duty