Furuno 165T/265LH-PM488 DFF3D CHIRP Combo Pocket Mount Transducer
(0 review)
8 sold in last 24h
Product code: 70443
UPC: 611679375131
Condition: New
165T/265LH-PM488 DFF3D CHIRP Combo Pocket Mount TransducerPocket Mount Combination TransducerThis transducer has housing (12 LX 5 W X 3.5 H) that contains the DF…
Ask An Expert
165T/265LH-PM488 DFF3D CHIRP Combo Pocket Mount Transducer
Pocket Mount Combination Transducer
This transducer has housing (12 LX 5 W X 3.5 H) that contains the DFF3D elements along with the same CHIRP elements contained in B265LH.
Features:
  • DFF3D operating frequency 165 kHz
  • Low—CHIRPS from 42 kHz to 65 kHz, Beamwidth 25° to 16°
  • High—CHIRPS from 130 kHz to 210 kHz, Beamwidth 10° to 6°